Сторінки

БІБЛІОТЕКИ - ЦЕ СВОБОДА. СВОБОДА ЧИТАТИ, СВОБОДА СПІЛКУВАТИСЯ. Ніл Гейман

Літературні премії

Міжнародні премії

Літературна премія імені І.Багряного - щорічна міжнародна премія, заснована з 1996 року, надається Фундацією імені Івана Багряного за літературні твори українською мовою, наукові дослідження, визначний внесок у розбудовудержавної незалежності України та консолідацію суспільства. Розмір премії складає грошова сума 1000 доларів США.

Міжнародна літературна премія імені В.Винниченка заснована в 1990 році Українським фондом культури (УФК), яким протягом всього часу його існування опікується поет - академік Борис Олійник. Премія освячена іменем В.Винниченка - людини складної долі, одного із найвидатніших письменників ХХ століття, талановитого художника, державного та політичного діяча, Першого міністра Української Народної Республіки. Премія присуджується за особливі досягнення в літературі, мистецтві та благодійницьку діяльність.

Міжнародна літературна премія імені Миколи Гоголя "Тріумф". Заснована у 1998 році Чернігівським медіа-клубом за сприяння Національної спілки письменників України та міжнароних громадських організацій. Нині засновник цієї відзнаки - ГО "Чернігівський інтелектуальний центр", а рішення ухвалює Комітет з нагородження Міжнародною премією імені Миколи Гоголя "Тріумф", до якого входять відомі письменники і науковці.

Міжнародна недержавна україно-німецька літературна премія імені Олеся Гончара на найкращий твір молодого автора - премія, заснована 1996 року німецькими меценатами письменницею Тетяною Куштевською, підприємцем Дітером Карренбергом та Національною Спілкою письменників України. Рішення ухвалює журі, до якого входять Тетяна Куштевська, Валентина Гончар, Петро Перебийніс, Галина Тарасюк та інші. Голова журі - Іван Драч. На конкурс приймаються як вже друковані, так і ще не оприлюднені твори україномовних акторів віком до 30 років, які живуть в Україні та за її межами.
Переможців конкурсу журі визначає у п'яти номінаціях: проза - роман або повість; цикл оповідань; поезія; літературознавча праця, присвячена творчості Олеся Гончара; публіцистика. Урочисте вручення нагород переможцям конкурсу традиційно відбувається 3 квітня - в день народження Олеся Гончара.

Міжнародна літературна премія імені Григорія Сковороди "Сад божественних пісень" заснована 1 березня 2005 року громадською організацією "Чернігівський інтелектуальний центр" та Волинським товариством "Світязь" з метою розвитку вітчизняного книговидання і підтримки українських письменників, митців, науковців, журналістів, громадських діячів та меценатів. Голова журі - Василь Слапчук.

Міжнародна літературна премія імені Олеся Ульяненка - премія, заснована в 2012 році президентом Спілки письменників міжнаціональної згоди ФРН Володимиром Сергієнком для відзначення українських письменників за визначні здобутки в українській літературі. Рішення ухвалює журі, до якого входять відомі письменники. Координатор премії - Євгенія Чуприна.
Премія присуджується щорічно за кращі твори, які відповідають наступним критеріям: якість тексту; схильність до позитивної асоціальності автора; нонконформістська життєва позиція автора.
Премія присуджується авторові літературних творів. На здобуття премії можуть бути висунуті лише завершені твори, опубліковані обо оприлюднені протягом останніх двох років.
Рішення журі про присудження премії затверджується постановою засновників і друкується у пресі до 17 вересня щороку. Особі, якій присуджується премія, вручається диплом і грошова премія. Щорічно встановлюється одна премія у розмірі 5000 грн.

Міжнародна премія "Співдружність дебютів" була укладена 2008 року Радою з гуманітарної співпраці держав - учасниць СНД та Міждержавним фондом гуманітарної співпраці держав СНД. Мета премії - підтримати творчу молодь у країнах Співдружності, сприяти розвитку співпраці у галузі гультури, мистецтва, науки й освіти. Премія присуджується найкращим молодим (віком до 35 років) поетам СНД, які пишуть російською а бо національними мовами.

Премія міжнародного конкурсу "Коронація слова".  "Коронація слова" - міжнародний літературний конкурс романів, п'єс, кіносценаріїв, пісенної лірики та творів для дітей. Проект заснований в 1999 році як спільний проект компанії "Крафт Фудз Україна" з телеканалом "1+1" як конкурс романів та кіносценаріїв. Нині генеральним інформаційним партнером конкурсу виступає телеканал "Інтер". Його метою є підтримка сучасного літературного процесу кіно й театру і, як наслідок - наповнення українського ринку повнокровною конкурентноспроможною літературою, а кіно й театру - якісними українськими фільмами й п'єсами.
Подаватись на "Коронацію слова" можуть усі: як досвідчені письменники, так і новачки. Єдине офіційне обмеження в конкурсі - твори, які пропагують фашизм, екстремізм, ксенофобію, шовінізм, нетерпимість на релігійному грунті тощо - відхиляються одразу. 
В кожній номінації визначаються три найкращих твори, також є заохочувальні премії.
"Коронація слова" відкрила для широкого кола читачів імена Ірен Роздобудько, Марини Гримич, Анни Хоми, Олександра Вільчинського, Наталки Очкур, Марини Мєдникової, Андрія Кокотюхи, Василя Шкляра та інших молодих письменників.

Державні премії

Премія Автономної Республіки Крим є відзнакою за видатні твори літератури і мистецтва, наукові відкриття і технічні розробки, втілені архітектурні і будівельні проекти, які затверджують гуманістичні ідеали, відроджують і збагачують духовну культуру, роблять великий внесок у розвиток науки, освіти, народних і національних традицій АРК, покращують зовнішній вигляд населених пунктів Криму тощо.
Премії присуджуються у 12-ти номінаціях, серед яких - "Література" (поезія, проза, публіцистика, драматургія, переклад, гумор, сатира). На здобуття премії представляються, як правило, твори літератури, завершені та опубліковані протягом трьох років, які передували року присудження премії.

Премія Кабінету Міністрів україни імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва - премія, що присуджується щороку до дня народження Лесі Українки - 25 лютого за твори, які сприяють вихованню підростаючого покоління у дусі національної гідності, духовної єдності українського суспільства та здобули широке громадське визнання.
Премія з 2004 року присуджується в номінаціях:
  • літературні твори для дітей та юнацтва
  • художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва
  • театральні вистави для дітей та юнацтва
  • кінотвори для дітей та юнацтва (з 2007 року).
З 1972 по 2003 рік щороку присуджувалася "Літературна премія імені Лесі Українки". Нею були негороджені Наталя Забіла, Юрій Збанацький, Платон Воронько, Григір Тютюнник, Всеволод Нестайко, Микола Сингаївський та багато інших.

Премія імені Івана Франка - щорічна літературна премія, яка присуджується авторам нових оригінальних публіцистичних творів у галузі інформаційної діяльності, що сприяють утвердженню історичної пам'яті народу, його національної свідомості та самобутності, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.
Премія присуджується з 2004 року Державним комітетом телебачення і радіомовлення України щорічно до дня народженні Івана Франка - 27 серпня у розмірі двох тисяч гривень.

Літературно-мистецька премія імені Богдана Хмельницького Міністерства оборони України присуджується з 2010 року за краще виствітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва. Дві премії в розмірі 10000 гривень кожна присуджуються до Дня Збройних Сил України. Кандидати на здобуття премії пропонуються заступниками міністра оборони України, командувачами видів Збройних Сил України. Для присудження премії створюється Комітет, який затверджує  Міністр оборони України кожні два роки.

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) - державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Заснована 20 травня 1961 року. Національна премія встановлена для нагородження за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.
Першими письменниками, які отримали Національну премію імені Тараса Шевченка, стали Павло Тичина та Олесь Гончар. З того часу Шевченківською премією було нагороджено більше 500 осіб та колективів.
З 16 березня 2000 року відповідно до прийнятого Закону України "Про державні нагороди України", Національна премія України імені Тараса Шевченка була віднесена до державних нагород України.
Указом Президента України від 4 жовтня 2010 року №932/2010 визначено, що Національна премія є найпрестижнішою творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури.Нагородження Національною премією провадиться Указом Президента України.
Щорічно присуджується до п'яти Національних премій, але не більше однієї з кожного напряму:
  • література
  • літературознавство і мистецтвознавство
  • публіцистика і журналістика
  • кінематографія
  • музичне, театральне, концертно-виконавське, народне і декоративно-прикладне та образотворче мистецтво
Особі, удостоєній Національної премії, присвоюється звання лауреата Національної премії і вручаються Диплом та Почесний знак лауреата Національної премії. Лауреатам Національної премії Комітетом виплачується грошова частина, розмір якої щороку визначає Президент України.

Премії всеукраїнського значення

Літературна премія "Благовіст" - премія Національної спілки письменників України, яка присуджується авторам найкращих творів української літератури, виданих протягом попереднього року. Премія заснована Радою директорів корпорації "Шлях" разом зі Спілкою письменників України в 1993 році. Премія присуджується за п'ятьма номінаціями - за найкращу поетичну книгу, прозову книгу, критичні й літературознавчі статті, ескер з народознавства та першу книгу автора. Присудження - до 1 квітня. Вручається кожного року 7 квітня, у день християнського свята - Благовіщення. Лауреату вручається диплом і грошова винагорода.

Літературна премія імені Ірини Вільде заснована в 2007 році Львівською обласною організацією Національної спілки письменників України та народним депутатом України Петром Писарчуком на честь 100-річчя від дня народження видатної української письменниці Ірини Вільде. Нагородження відбувається щорічно 5 травня в день народження І.Вільде. Премією відзначаються українські письменники за визначні літературні здобутки, новаторство в українській прозі різних жанрів, сприяння сучасному літературному поцесу в Україні. Премія має всеукраїнський статус, тому претендувати на неї можуть не тільки львівські прозаїки. Лауреати отримують диплом та грошову винагороду.

Премія імені Миколи Гололя (Гоголівська премія) заснована Національним союзом письменників України і летаратурним журналом Веселка. Вперше цю нагороду вручали в 2008 році. Гоголівська премія вручається авторам сучасної української літератури, які пишуть російською мовою.

Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені Євгена Гуцала - премія українським літераторам і митцям за творчі здобутки, пов'язані з українським Поділлям. Заснована у 2000 році Вінницьким земляцтвом у місті Києві на вшанування пам'яті видатного українського письменника Є.П.Гуцала, який стояв біля витоків створення Вінницької письменницької організації.

Літературна премія імені Анатолія Єрмака. Всеукраїнський конкурс на найкращий публіцистичний твір "Що таке національна ідея та патріотизм", присвячений пам'яті А.Єрмака, заснований Лігою українських меценатів, Міжнародним освітнім фондом імені Ярослава Мудрого, Міжнародною благодійною фундацією лікаря Берсенєва за сприяння Національної радіокомпанії України.

Всеукраїнська літературна премія імені Михайла Коцюбинського - премія українським літераторам за високохудожні доробки, що звеличують гуманістичні ідеали. Започаткована у 1981 році Вінницькою обласною організацією "Товариство книголюбів". З 1992 року премія набула статусу всеукраїнської. До попереднього засновника додались бюро пропаганди Спілки письменників України, управління культури Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницький обком профспілки працівників культури, Вінницьке обласне відділення Українського фонду культури.
На здобуття премії можуть претендувати високохудожні романи, повісті, книги оповідань, новел, поетичні збірки, літературознавчі, критичні і публіцистичні праці, в яких відображено гуманістичні ідеали, звеличено красу природи і людських помислів та діянь, одвічне прагнення народу до незалежності, свободи, духовного розквіту і які опубліковані протягом останніх трьох років.
Вручення премії відбувається під час проведення традиційних днів М.Коцюбинського на Вінничині у день його народження - 17 вересня.

Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені братів Богдана та Левка Лепких - всеукраїнська літературно-мистецька, громадсько-політична відзнака. Заснована 1991 року редакцією журналу "Тернопіль". Нею нагороджують людей, які зробили значний вклад у розвиток української культури.
Певний час премію не вручали.Стараннями ініціативної групи у грудні 2008 року премію уло віднолено.
Вручання та пошанування лауреатів премії за кожен попередній рік проводиться 22 січня, у День Соборності та Свободи України.

Ars Translationis (Мистецтво перекладу) імені М.Лукаша - щорічна літературна премія імені видатного українського перекладача, літературознавця та лексикографа Миколи Лукаша. Заснована редакцією журналу "Всесвіт" в 1989 році за найкращі переклади й перекладознавчі праці, опубліковані за рік на сторінках журналу.

Премія імені Андрія Малишка. Заснована в 1982 році. Присуджується за кращу добірку поезій, опубліковану в журналі "Дніпро", або збірку віршів. Висунення лауреатів - до 1 жовтня. Присудження премії - до 10 листопада на спільному засідання президії ради НСПУ та редколегії журналу "Дніпро".

Літературно-мистецька премія імені Івана Нечуй - Левицького - нагорода за високохудожнє оригінальне втілення національного характеру в творах літератури та мистецтва. Премію було засновано Українським фондом культури (керівник - Борис Олійник) та Київським Українським Домом (керівник на той час - Лариса Хоролець) у 1993 році з метою "пошанування і заохочення творчої спільноти до нових плідних пошуків у розробці національно-історичноїпроблематики".
Лауреатами премії можуть стати творчі працівники в галузі літератури та мистецтва, окремі творчі колективи, що представляють цілісну творчу роботу, чи їхні керівники.
Присудження премії приурочується щорічно до дня народження І.Нечуй-Левицького (25 листопада). Лауреатів визначає комісія, утворена з найбільш відомих і авторитетних діячів культури і мистецтва України. Нагороду можуть одержувати не тільки громадяни України.

Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені Степана Руданського - премія українським творчим особистостям за здобутки у жанрах сатири і гумору на вшанування пам'яты видатного украънського письменника. Заснована у 1994 році колективним сільськогосподарським підприємством імені С.Руданського села Хомутинці Калинівського району Вінницької області та Вінницькою організацією НСПУ. Положення про премію розробив письменник - байкар А.П.Гарматюк. Спочатку вона мала обласний статус, передбачала три лауреатських місця за ранжиром і була суто літературною. Серед лауреатів могли опинитися письменники, діячі мистецтва, художники - карикатуристи.  Одначе, майже одразу після започаткування свят сатири та гумору та батьківщині С.Руданського у Хомутинцях, ті набули республшіканського масштабу. У 2000 - 2002 роках через економічну скруту та відсутність фінансування премія не вручалась. В 2003 році її профінансувала громадська організація "Конгрес української інтелігенції Вінницької області" та її керівник В.Кобець, а у 2006 році вона перетворилась на літературно-мистецьку і отримала всеукраїнський статус. Патронат над премією взяла на себе Вінницька обласна державна адмністрація. До когорти лауреатів додалися журналісти, кінематографи, науковці, артисти і музичні колективи.

Премія імені Василя Симоненка - премія НСПУ. Заснована 1987 року в Києві. До 2012 року вона визначалася лише в одній на-омінації - "за кращу поетичну книгу". З 2012 року до цієї номінації додалася іще одна - "за кращий художній твір". Цього ж року ця премія набула статусу Всеукраїнської. Премія присуджується за високохудожні літературні твори (поезія, проза, драматургія) громадянського звучання, спрямовані на побудову незалежної демократичної України.

Премія фонду Тараса Шевченка - премія всеукраїнського значення Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду імені Т.Г.Шевченка. Премія вручається не за оеремий твір, а за довготривалу подвижницьку діяльність. Лауреатами є люди, які протягом життя робили свій внесок у творче життя України. Вручення Премії традиційно проходить на Чернечій горі, в Каневі, поминальної суботи перед Днем святої Трійці.
Лауреату премії вручається диплом лауреата та грошова винагорода у розмірі 500 грн. Премія час від часу переживає проблеми матеріального характеру, тому грошова частина премії або є символчною, або не виплачується.
спонсором Премії є віце-президент Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду імені Т.Г.Шевченка, президент Українського міжнародного християнського фонду Валерій Бабич.

Всеукраїнська літературна премія імені Зореслава. Метою літературної  нагороди є підтримка діяльності літераторів та науковців, які популяризують творче надбання Закарпаття та сприяють духовному відродженню України. Премія заснована у жовтні 2008 року Закарпатською організацією Національної спілки письменників України та народним депутатом України, письменником і меценатом Станіславом Аржевітіним для вшанування та збереження пам'яті про культурно-освітнього та релігійного діяча Зореслава (Степана Михайловича Сабола), ім'я якого у радянські часи було під забороною. У духовних колах український поет, публіцист та доктор теології був добре відомий як отець Севастіян Чину Святого Василія Великого.
Премія Зореслава, крім естетичного рівня, оцінює твори ще й в ракурсі громадянської позиції, виствітленої в творі. премія присуджується за патріотичні літературні твори (поезію і прозу) та наукові праці, які відкривають маловідомі сторінки української історії та культури, сприяють процесам формування і розбудови держави, досліджують літературу Закарпаття і творчу спадщину Зореслава.
Твори претендентів розглядає комісія, яка формується співзасновниками з числа відомих письменників, науковців та представників громадськості. Очолюють комісію співголови: голова Закарпатської організації НСПУ Петро Ходанич та фундатор премії Станіслав Аржевітін. Переможці, крім диплома лауреата, отримують грошову винагороду у розмірі 3500 гривень.

Літературна премія імені Михайла Чабанівського - всеукраїнська літературна премія для заохочення сучасних прозаїків до написання творів, присвячених висвітленню найкращих здобутків сьогодення, а також для популяризації новітньої української літератури серед сільського населення. Встановлена на честь видатного українського письменника М.І.Чабанівського. Заснована рішенням ХХХ сесії Сахновщинської районної ради IV скликання від 25 січня 2006 року "Про затвердження Положення про літературну премію імені Михайла Чабанівського".
Ініціатори: Харківська обласна письменницька організація, Сахновщинська районна рада. Премія заснована за сприяння агрофірми "Прогрес".

Міські премії

Мистецька премія "Київ" - премія, яка призначена популяризувати найкращі здобутки митців Києва. Заснована у 2001 році Київською міською державною адміністрацією спільно з координаційною радою Національних творчих спілок України.
Премія присуджується щорічно. Складається з семи номінацій:
  • в галузі літератури - мистецька премія "Київ" імені Євгена Плужника
  • в галузі кіномистецтва - мистецька премія "Київ" імені Івана Миколайчука
  • в галузі музичної композиції - мистецька премія "Київ" імені Артемія Веделя
  • в галузі театрального мистецтва - мистецька премія "Київ" імені Амвросія Бучми
  • в галузі образотворчого мистецтва - мистецька премія "Київ" імені Сергія Шишка
  • в галузі журналістики - мистецька премія "Київ" імені Анатолія Москаленка
  • в галузі народного декоративного мистецтва - мистецька премія "Київ" імені Сергія Колоса.
Премії Національної спілки письменників України
Премія імені Олеся Білецького. Присуджується за критичні, літературознавчі та мистецькознавчі праці. Заснована в 1986 році. 

Літературна премія імені Остапа Вишні - премія за гумористичні та сатиричні прозові твори. Заснована в 1983 році. Термін подачі матеріалів (книги) - до 1 жовтня. Книга має бути видана в рік присудження або на рік раніше. Присудження і ручення премії - в листопаді.

Премія імені Леоніда Глібова - заснована в 2000 році. Присуджується за кращу збірку чи добірку байок. Фундатор премії О.Деко. Голова журі - Петро Осадчук.

Премія імені Олеся Гончара - заснована Міністерством культури і мистецтв України, Державним комітетом у справах національностей та міграції і Національною спілкою письменників України. Затверджена Кабінетом Міністрів України. Присуджується за кращі романи та повісті, а також за критичні та літературознавчі статті авторам до 30 років.

Премія імені Володимира Короленка заснована 1991 року. Присуджується за кращу книгу прози та творів для дітей і юнацтва російськомовним авторам. Присуджується до 10 липня. Голова журі - В.Югов.

Літературний конкурс імені Василя Мисика - присуджується за поетичні книги та переклади поетичних творів з інших мов. Заснований 1995 року.

Премія імені Миколи Ушакова - літературна премія Національної спілки письменників України, присуджується українським поетам, які пишуть російською мовою. Це єдина офіційна премія спілки письменників України за найкращу книгу поезій російською мовою.
Премія присуджується щорічно за накращі твори, які утверджують ідеали гуманізму та духовності, глибоко розкривають світосприймання народу та внутрішній світогляд нашого сучасника, роблять вагомий внесок в розвиток поезії. 
Учасник повинен бути членом Національної спілки письменників України.
Книга, представлена на здобуття премії, має бути видана в рік присудження або на рік раніше.

Літературно-мистецька премія імені Дмитра Луценка "Осіннє золото". Присвоюють за популяризацію музично-пісенного мистецтва за сприяння Українського Фонду культури, яким опікується Борис Олійник. Премії удостоюються співаки, композитори, поети-піснярі та журналісти, що популяризують музично-пісенне мистецтво України.

Премія імені Івана Огієнка (Огієнківська премія) - премія, заснована Всеукраїнським товариством Івана Огієнка, Житомирськими обласними державною адміністрацією та радою, Національною спілкою письменників України, Фондом сприяння розвитку мистецтв, Всеукраїнським товариством "Просвіта" імені Тараса Шевченка.
Премія імені Івана Огієнка заснована для вшанування пам'яті вченого - мовознавця, письменника, перекладача, державного й церковного діяча, уроженця міста Брусилів Житомирської області Івана Огієнка - митрополита Іларіона.
Премією відзначають найкращих діячів у сфері розвитку духовності, культури, міжнаціональної та міжконфесійної злагоди. 

Премія імені Максима Рильського - щорічна літературна премія, що присуджується за найвищі досягнення в галузі перекладу українською мовою творів світової літератури, які збагачують скарбницю національної культури, сприяють її активнішому інтегруванню в загальнолюдський духовний процес. Премія може бути присуджена як за високомистецькі переклади окремих художніх творів різних жанрів, так і за творчий доробок перекладача в цілому. Заснована Постановою Ради Міністрів УРСР в 1972 році.

Премія імені Василя Стуса - премія, заснована 1989 року Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції. Вперше вручалася у Львові. В 1990 році набула столичного статусу.
Премія присуджується авторам, які мають видатні успіхи у своїй галузі, займають виразну громадянську позицію, активно присутні в українському культурному просторі.

Літературна премія імені Павла Тичини. Літературна премія імені Павла Тичини "Чуття єдиної родини" започаткована Держкомвидавом ЦРСР таСпілкою письменниікв України в 1973 році. З 1974 і до 1992 року присуджувалась "за твори, пройняті ідеєю інтернаціоналізму, дружби народів СРСР". З 1993 року - літературна премія імені Павла Тичини. Присуджується за високохудожні поетичні твори, гостре відчуття проблем сучасності тощо.

Літературна премія імені Михайла Чабанівського - всеукраїнська літературна премія для заохочення сучасних прозаїків до написання творів, присвячених висвітленню найкращих здобутків сьогодення, а також для популяризації новітньої української літератури серед сільського населення.

Премії меценатів, закладів та організацій 

Літературна премія імені Богдана-Ігоря Антонича "Привітання життя" - українська літературна премія, яка надається за поетичні твори молодим авторам, які пишуть українською мовою і вік яких не більше, ніж 28 років. Заснована в 1994 році видавництвом "Каменяр", ВАТ "Львівська книжкова фабрика "Атлас" та Міжнародним інститутом освіти, культури та зв'язків з діаспорою Національного університету "Львівська Політехніка". Нагородою є видання книжки переможця.

Літературна премія імені Леоніда Вишеславського "Планета поета" - щорічна премія в галузі сучасної літератури, пов'язаної з україною, на вшанування пам'яті видатного поета Леоніда Вишеславського (1914 - 2002). Заснована 2007 року його нащадками - донькою Іриною Вишеславською та онуком Глібом Вишеславським, поетами Дмитром Бураго та Петром Осадчуком. Назва премії пов'язана з малою планетою, відкритою у 1979 році і названою на честь поета - "Вишеславія". Присуджується щороку за досягнення у філософській ліриці в номінаціях - "Українська мова" і "Російська мова". До складу журі входять засновники премії та лауреати попередніх років. Крім лауреатів поезії, визначаються дипломанти за літературознавчі розвідки, спогади, переклади.

"Глодоський скарб" - громадська мистецька премія, заснована лауреатом Національної Шевченківської премії письменником Григорієм Гусейновим. Грошовий еквівалент своєї нагороди він поклав у банк на депозит, а відсотками з нього щороку нагороджує одного з митців - на свій розсуд.
Назва премії пов'язана із подією, що сталася на початку 60-х років ХХ століття в селі Глодоси на Кіровоградщині - школяр у степу під каменем знайшов майже тлянської.ри кілограми стародавнього золота і срібла, що відомо в археології під йменням Глодоський скарб.

Літературна премія імені Юрія Горліса-Горського - премія за утвердження національних цінностей у житті українського народу. Започаткована в 2012 році. Фундатором премії став президент Історичного клубу "Холодний яр" Роман Коваль, а співзасновниками - головний редактор газети "Козацький край" Олег Островський та редакція газети "Незборима нація". Премія вручається щорічно на Покрову.

Премія газети "Друг читача". Засновники - письменники барати Капранови. Експерти газети "Друг читача" присуджують нагороду письменикам-початківцям, дебютні книжки яких стали помітним явищем у літературному процесі та здобули популярність серед читачів. Це єдина в Україні премія, яка вручається письменникам-дебютантам.

Літературно-мистецька премія імені Ольги Кобилянської. Заснована в 2006 році редакцією газети "Буковинське віче" та Готельним комплексом "Буковина" (місто Чернівці). Присуджується щороку за найкращий літературний, художній або публіцистичний твір, наукову розвідку про життєдіяльність сучасної жінки в Україні, становище її в суспільстві, ситуацію щодо гендерної політики в державі.
Оцінюється результатами минулого року. Вручення премії відбувається в день народження О.Кобилянської. Журі визначає лауреатів у чотирьох номінаціях: літературний твір; твір живопису; наукова розвідка; публіцистика.

Премія імені Джеймса Мейса - літературна премія в галузі публіцистики "Громадянська позиція", заснована в 2008 році з ініціативи головного редактора газети "День" Лариси Івшиної.
Премія присуджується авторам нових публіцистичних творів, що сприяють утвердженню історичної пам'яті українського народу, його національної самосвідомості та самобутності, визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом проти українців.

Премія імені Дмитра Нитченка - відзнака, яка щороку присуджується до дня народження письменника (21 лютого) за пропаганду українського слова. Засновники премії - Ліга українських меценатів та родина Дмитра Нитченка (Австралія). Понині серед її лауреатів ті, хто справді активно пропагує українську книгу та захищає друковане слово: рецензенти, журналісти, видавці, бібліотекарі, працівники книготоргівлі, артисти й меценати з усієї України.

Літературний конкурс видавництва "Смолоскип" - щорічний конкурс (заснований 1993 року) для молодих українських літераторів та науковців. Вік учасників - від 18 до 28 років. В окремих номінаціях (поезія, проза, дитяча книжка та дослідження) журі визначає лауреатів І, ІІ, ІІІ та IV (заохочувальної) премій.
Твори І і ІІ премій видавництво "Смолоскип" публікує окремими книжками, а твори лауреатів ІІІ і IV премій та найкращі нагороджені твори можуть з'явитися друком в антологіях і збірниках видавництва.

Літературна премія імені Михайла Стельмаха журналу "Вінницький край" - премія українським літераторам за високохудожні твори, опубліковані в журналі протягом року.Заснована у 2006 році. З 2009 року співзасновником премії стало Вінницьке міжнародне земляцтво.

Літературна премія імені Василя Юхимовича - українська літературна премія, творча відзнака за вагомий внесок у розвиток української літератури, поезії, прози та літературної критики. Премія була започаткована українським письменником, заслуженим журналістом України, членом Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України Віктором Васильчуком. Присуджується до Всеукраїнського літературно-мистецького свята "Просто на Покрову", що відбувається щорічно на Коростенщині.



"Великий Їжак" - перша в Україні недержавна премія, якою відзначають авторів найкращих україномовних книжок для дітей.
Заснована у 2011 році. Засновники - ГО "Літературна премія "Великий Їжак" та ГО "Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва".
Літературну політику премії визначає коміткт, до якого входять відомі письменники, представники літературної громадськості, діячі культури. Комітет призначає журі премії у складі семи осіб.
Оголошення лауреата та вручення премії відбувається 1 червня у Міжнародний день захисту дітей.
Одночасно вручається "Малий Їжак" - відзнака за кращий оригінальний літературний твір (раніше не публікований), написаний дитиною до 15 років. Премія "Малий Їжак" не має грошового вираження.
Премія "Великий Їжак" унікальна за своєю концепцією: автори, чиї твори потрапляють до "списку фіналістів", опиняються в центрі ретельно організованої всеукраїнської інформаційної кампанії, що повинно сприяти розвитку ринку дитячої книги. Велика просвітницька робота - невід'ємна складова Літературної премії "Великий Їжак" як соціального проекту.

Премії в галузі дитячої літератури

Премія імені Х.К.Андерсена  (англ. Hans Christian Andersen Author Award) - міжнародна премія, яку вручають за видатний внесок у дитячу літературу найкращим письменникам і художникам-ілюстраторам дитячої книги.
Організована 1958 року Міжнародним комітетом з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО за рекомендацією його засновника та першого президента, видатної діячки світової дитячої літератури Йєлли Лепман.
Лауреатів оголошують один раз на два роки. Премія вручається 2 квітня, в день народження видатного данського казкаря Ханса Крістіана Андерсена.
Для авторів дитячої літератури премія Андерсена є найпрестижнішою міжнародною нагородою. Часто її називають Малою Нобелівською премією ( англ. "Little Nobel Prize").
Найвищою та найпочеснішою з трьох премій-нагород вважається Золота медаль з профілем казкаря. Її присуджують найвизначнішим й прогресивним майстрам у галузі дитячої книги та вручають на конгресі Міжнародної ради з дитячої книги (ІВВY). Саред них - такі знані письменники, як Марія Гріпе, Джеймс Крюс, Сельма Лагерлеф, Астрід Ліндгрен, Еріх Кестнер, Туве Янссон, Джані Родарі, Кетрін Патерсон.
Друга за значенням нагорода  - "Особливо відзначений Міжнародним жюрі Андерсена". Її отримали улюблені поети дітей С.Михалков та А.Барто.
Третьою нагородою є "Почесний список Андерсена", куди вписують імена діячів літератури і мистецтва, які найкраще створили твори для дітей чи оформили дитячі книги за певний період. За минулі роки до "Почесного списку Андерсена" внесено близько двадцяти імен і назв творів дитячих письменників та художників країн СНД, серед яких: А.Алексін, С.Алексєєв, Ч.Айтматов, Н.Думбадзе, І.Токмакова, Г.Павлишин, Л.Токмаков. Усім їм вручено почесні дипломи Андерсена.
1973 року Почесний диплом Міжнародної премії імені Х.К.Андерсена за поему-казку "Барвінок і Весна" отримав український письменник Богдан Чалий, а 1979 року до "Почесного списку Андерсена" вписано ім'я Всеволода Нестайка та його книжку "Тореадори з Васюківки".

Премія імені Астрід Ліндгрен (англ. Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA)  - шведська премія за досягнення в літературі для дітей та юнацтва. Заснована урядом Швеції 2002 року на честь видатної дитячої письменниці Астрід Ліндгрен з метою посилити інтерес до дитячої літератури у світі та зобити її доступнішою для дітей. Премія вручається щорічно.
Лауреатами премії можуть стати письменники, ілюстратори, диктори чи організації з усього світу незалежно від мови чи національності. Їхні твори повинні мати високий худодній рівень та відповідати гуманістичним ідеалам і цінностям, що їх демонструє творчість Астрід Ліндгрен. На номінування не впливають такі фактори як обсяг продажів книжок чи попередні нагороди номінанта.
Претенденти на премію не можуть номінувати себе самі. Рішення про висунення кандидатур приймає журі на основі подання різних організацій. Переможця також визначає журі до складу якого входять 12 осіб. Це експерти з дитячої літератури, автори, ілюстатори, бібліотекарі та критики. Серед членів журі є також один представник родини Ліндгрен.

Літературна премія "Звук павутинки" імені Віктора Близнеця - премія за найкращі твори для дітей. Започаткована Міжнародним фондом імені Ярослава Мудрого в 2003 році. Вона носить ім'я письменника В.Близнеця, більшість творів якого написано про дітей і для дітей, а найкращою його опублікованою книгою вважається повість "Звук павутинки" (1969). Премією відзначаються найпомітніші в літературному процесі, справді художньо повнокровні книги, адресовані юним читачам.
В 2006 році премія перейшла до Ліги українських меценатів та редакції газети "Освіта України". Ім'я лауреата називають кожного року до дня народження В.Близнеця - 10 квітня. Лауреати премії одержують диплом і грошову винагороду, розмір якої щороку визначають окремо.
Лауреатами премії минулих років були такі відомі українські письменники, автори творів для дітей і юнацтва, як Михайло Слабошпицький, Володимир Рутківський, Анатолій Камінчук, Анатолій Качан та інші. В 2013 році Премію вручено волинській письменниці Надії Гумемнюк за дитячі прозові твори.

"Золотий лелека" - Всеукраїнський конкурс на найкращі прозові твори для дітей. Це "дитяча" премія, якою нагороджуються твори, що написані українською мовою й раніше не друкувалися. Обмеження - твори не мають бути відзначені преміями інших конкурсів, а також премією "Золотий лелека" попередніх років. Ще одне цікаве правило - твори мають бути підписані псевдонімами, хоча автори мають окремо надавати і справжню інформацію про себе. Премія присуджується лише у двох номінаціях - "Літературна казка" та "Пригодницька повість".

Літературний конкурс імені Володимира Кобилянського - літературний конкурс, що проводиться з 1996 року Кабінетом молодого автора Національної спілки письменників України та центром "Свобода слова" для відзначення авторів найкращих творів для дітей (у тому числі рукописів творів).
Конкурс носить ім'я українського поета, перекладача - Кобилянського Володимира Олександровича.
На конкурс подаються твори українських літераторів, що проживають в Україні та поза її межами. Основними критеріями оцінки є їхня художня вартість, справжня українська мова, а також глибоке знання дитячої психології. Вік учасників необмежений. Жанри поданих творів: поезія, проза, драматургія.
Переможець є лауреатом премії імені Володимира Кобилянського, отримує відповідний диплом та медаль лауреата із зображенням В.Кобилянського, а його книжка побачить світ у видавництві "Український клуб".
Першим переможцем конкурсу 1996 року стала Ольга Павленко за книжку "Абетка - ярмарок".
Його лауреатами також ставали Іван Шевченко, Анатолій Кравченко-Русів, Тамара Мовчан, Леонід Куліш-Зіньків, Юрій Бедрик, Петро Засенко, Петро Перебийніс, Євген Шморгун, Володимир Шкварчук, Віть Вітько, Анатолій Сухий та інші. 

Всеукраїнський рейтинг "Книжка року" заснований 1999 року Центром рейтингових досліджень "Еліт-Профі" як багодійну акцію для просування українського книговидання і щорічно визначає кращі книжки, видані в Україні. Успіх проекту дозволив перетворити його на щорічну загальнонаціональну повномасштабну рейтингову акцію, яка триває впродовж цілого року.
"Книжка року" дозволяє: вияскравити, урельєфнити безперечні щорічні здобутки українського книжництва; детонувати у масовій свідомості резонанс коректного зіставлення цих здобутків з російськими аналогами; створити новітні орієнтири національної гордості.
Експертами рейтингу є провідні книгознавці, критики, вчені-гуманітарії, відомі письменники, політологи різної естетичної та ідеологічної орієнтації, журналісти та редактори популярних періодичних видань, культурологи, народні депутати, керівники відповідних державних установ. Експертна рада визнає кращі книжки вітчизняного вижавничого асортименту поточного року в 7-ми номінаціях (кожна має три підномінації), що відповідають основним секторам українського книжкового ринку:
  • "Обрії" (науково-популярна література; спеціальна література; енциклопедичні та довідкові видання)
  • "Красне письменство" (сучасна українська проза/есеїстка/драматургія; жанрова література; зарубіжна проза; зарубіжна проза/есеїстка/драматургія; сучасни поезія/афористика)
  • "Софія" (зарубіжна гуманітаристика; вітчизняна гуманітаристика)
  • "Минувшина" (науково-популярні видання; дослідження, документи; мемуари, біографії)
  • "Дитяче свято" (книжки для малечі; твори для школярів та підлітків; пізнавальна література)
  • "Візитівка" (мистецтво; етнографія; краєзнавча і туристична література)
  • "Хрестоматія" (українська та зарубіжна класика; літературознавство; критика/біографії/мемуари).

Немає коментарів:

Дописати коментар