Любов до рідної мови, любов до рідної Батьківщини — невіддільні поняття. Вони споконвіку живуть у людських серцях і притаманні тим, хто шанує історію й культуру власного народу. Не було жодного видатного письменника, який би не висловив любові до рідної мови, а також своєї тривоги за її долю. Не було жодного поета, який би не покладав на рідну мову найсвітліших надій.
Мова — це душа народу. Немовля з перших днів свого існування чує рідну мову від матері, а потім, підростаючи, повторює перші пестливі слова. Ці слова сповнені почуттям, ніби квітка нектаром...
До Міжнародного дня рідної мови в бібліотечній системі нашого району пройшов загальносистемний інформаційно-мовний диліжанс "Мов поганих не існує в світі, є лише погані язики".
«Тобі уклін, співоча ніжна мово!» - тематична виставка в бібліотеці №13.
«Моя велична українська мова» - книжково-ілюстративна виставка в бібліотеці імені П.Вершигори.
День поезії "Рідна мова сонцесяйна" пройшов в бібліотеці №11.
Цікаво та пізнавально пройшов лінгвістичний урок «Крізь призму мов» в бібліотеці імені В.Чкалова. Зустріч розпочалася рядками С. Плачинди «Ода мові». Спочатку уривок зачитували рідною мовою, а потім англійською, польською та мовою есперанто, залучаючи при цьому всіх охочих. Присутні брали активну участь у заході, ділилися особливими враженнями і думками, дискутували по темі. Були проведені паралелі між нашою мовою та дружніми іноземними мовами. До заходу бібліотека оформила книжкову виставку - подорож «Мова є дзеркало думок народу».
Український народ протягом багатьох віків виборював право на свою мову. Політика національного гноблення і русифікації, що її проводив царизм, гальмувала природний процес становлення і розвитку української мови. Та й самого терміну «Україна» царизм не визнавав, карав тих, хто насмілювався вживати його. Знаходилися історики, які доводили, що українців ніколи не існувало й не існує, що є лише малороси, люди нижчого сорту, а отже, немає й української мови. Бібліотека імені В.Чапаєва провела історичну розвідку «Народи і їх мови: стан і парадокси».
Відеородик «Українська мова в книзі М.Слабошпицького вустами експерта-філолога А.Агілової» створила ЦРБ імені Ф.Достоєвського.
Мовна карта світу велика, різнобарвна та строката. Серед інших світових мов, українська відрізняється незвичайною мелодійністю та благозвучністю. Наша мова одна з найстаріших європейських мов, її писемність налічує понад тисячу років. На жаль не всі етнічні українці зберегли мову предків. Принизливо пояснювати іноземцеві, чому українець, що живе в Україні розмовляє російською. Не слід чекати поваги до себе від інших країн, якщо ми самі, живучі у себе вдома, не шануємо власну історію, культуру і мову. Крим і Донбас продемонстрували, як небезпечно зневажати свою націю. «Не дамо розчинити себе у чужому середовищі! Спілкуймося українською сьогодні, зараз і завжди!» - закликали працівники бібліотеки імені І.Багряного своїх відвідувачів. А мовні цікавинки та мовні курйози, які вони запропонували своїм читачам, довели, що вивчення української мови може бути захоплюючим. Також бібліотекарі вивчали думки читачів про те, «Чому варто розмовляти українською?»
«У мові є і серце, і вуста, і є ім’я красиве – Україна» - під такою назвою в ЦРБ імені Ф.Достоєвського відбувся ранок поезії. На зустріч із читачами завітав відомий український поет Анатолій Самойленко.
«Мова Лесі і Тараса - це є нації слова» - музично-поетичну композицію під такою назвою підготували учні 8 класу СШ № 64 до Міжнародного дня рідної мови за інформаційної підтримки бібліотеки імені О.Новікова-Прибоя.
Комплекс заходів провела бібліотека імені О.Донченка: мовознавча година «Слово до слова-зложиться мова» для учнів 5-х класів та поетичний вернісаж для учнів 1-х класів «О, мово моя, душа голосна України».
У відділі обслуговування дорослих БСЧ імені О.Гончара відбулась мовна година «Кохана материнська мова». Учні старших класів, які були присутні на заході, прослухали розповідь бібліотекаря про місце і роль мови в нашому житті, про цікаві факти з історії мовознавства, розглянули мову як фактор консолідації нашого суспільства. До заходу було підготовлено виставку-вшанування «Книго! Слово! Українська мово!». У відділі обслуговування дітей пройшла інформаційно-виховна година «Захисти українську мову»
Немає коментарів:
Дописати коментар