Сторінки

БІБЛІОТЕКИ - ЦЕ СВОБОДА. СВОБОДА ЧИТАТИ, СВОБОДА СПІЛКУВАТИСЯ. Ніл Гейман

понеділок, 16 вересня 2024 р.

Краєзнавча діяльність бібліотеки і відкриття пам'ятного знаку Митрополиту, священномученику Василю Липківському

14 вересня 2024 року відбулася історична подія - на Олександрівській слобідці було відкрито пам'ятний знак Митрополиту, священномученику Василю Липківському. Знак встановлено біля будинку за сучасною адресою вулиця Григорія Кочура, 4. Саме на цьому місці стояв будинок (тодішня адреса - вулиця Дачна, 8), куди 1934 року влада переселила Митрополита разом із хворою дружиною та сестрою. Звідси у жовтні 1937 року почався останній шлях Митрополита - його було заарештовано, ув'язнено в Лук'янівській в'язниці і страчено.


Чин освячення пам'ятника очолив Митрополит Переяславський Олександр (Драбинко), єпископ Фастівський Володимир (Черпак) та численне духовенство ПЦУ та Українські капелани. Усю роботу по організації цієї історичної події провів диякон отець Андрій Ковальов, капітан ЗСУ. Кошти збирали серед небайдужої спільноти, також значну допомогу надали компанія "Оболонь" та благодійний фонд "Берегиня". На освяченні був присутній онук Митрополита, Костянтин Липківський. Його було охрещено Митрополитом саме у будинку на Дачній, 8 навесні 1937 року.


Пам'ятний знак витесав із пісковику скульптор Олександр Ткачук. Знак увінчує незвичайний восьмиконечний хрест - його екскіз було розроблено архітектором, а згодом церковним діячем Юрієм Сластіоном, сином видатного архітектора Опанаса Сластіона. 

 

Почесним гостем заходу був провідний бібліотекар з краєзнавчої роботи Центральної бібліотеки Солом'янки імені Григорія Сковороди Олександр Михайлик. Він як історик-краєзнавець 2023 році на основі старих карт, аерофотознімків встановив точне місце, де стояв будинок і воно виявилося не забудованим. 
Під час заходу пан Олександр розповів про проведену ним роботу з пошуку місця, а також про краєзнавчу роботу бібліотеки, яка 2020 року започаткувала серію публікацій у краєзнавчому блозі "Імена, з якими живемо", що перетворилася на цикл публікацій "Видатні імена Солом'янського району". Чільне місце у краєзнавчій діяльності посідає популяризація постаті Митрополита Василя Липківського. Адже його життя тісно пов'язане із нашим районом.


"За багаторічні, системні та глибинні краєзнавчі дослідження та наукову роботу з пошуку точного місця останнього помешкання митрополита Василя Липківського у Києві на Олександрівській слобідці" Олександр Михайлик був нагороджений медаллю "За збереження пам'яті про український православний церковно-визвольний рух".

Немає коментарів:

Дописати коментар