Історично складося так, що що Новий рік у нас відзначається двічі: 1 січня за новим, григоріанським календарем, і через два тижні – за старим, юліанським стилем. 14 січня – день пам’яті святого Василя Великого, архієпископа Кессарії Каппадокійської, який все свідоме життя проповідував вчення Ісуса Христа і користувався великою повагою серед віруючих.
На Щедрий Вечір, тобто в ніч під старий Новий рік, майже по всій Україні традиційно ходили гурти ряджених – молодіжні ватаги, які щедрували й водили «Маланку».
«Маланка» – народне дійство, що прийшло до нас з глибокої давнини і покликане виконувати магічно-заклинальну функцію – відганяти злих духів і забезпечити людям врожай та здоров’я. Щоб людей не пізнали лихі сили, які можуть заподіяти шкоду, їх треба було налякати. Для цього одягали чудернацький одяг, перевертали кожухи, розмальовували обличчя, виготовляли страшні маски, у руках мали дзвіночки, калаталки, батоги тощо.
Святкували і в бібліотеках Солом'янки.
Народознавча веселка «Від Миколая до Різдва – від Різдва до Водохреща» в партнерстві з Ржищівським краєзнавчим музеєм відбулась в бібліотеці імені В.Кудряшова.
"Щедрий вечір добрим людям" - свято в бібліотеці імені О.Донченка
Бібліотекарі ЦРБ імені Ф.Достоєвського підготували театралізовану пізнавальну народознавчу годину: де і як українці щедрували і колядували. Які страви готували, яких обрядових пісень співали. Це і продемонстрували. Були тут і різдвяні персонажі: суворий Чарівник, симпатична Коза, кумедний Чортик, ну і Меланка.
Немає коментарів:
Дописати коментар