Сторінки

БІБЛІОТЕКИ - ЦЕ СВОБОДА. СВОБОДА ЧИТАТИ, СВОБОДА СПІЛКУВАТИСЯ. Ніл Гейман

пʼятницю, 23 листопада 2012 р.

В рідній мові є вогонь Тараса

9 листопада ми відзначали День української писемності та мови. Цього дня православна церква вшановує пам'ять святого преподобного Нестора-літописця. В цей день стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, проводяться Шевченківські читання.
Наш народ має величезний  масив української писемності, історії та культури, яка сягає глибокої давнини і нараховує багато тисячоліть.
В бібліотеках нашого району пройшов ряд заходів в рамках загальносистемного мовознавчого тижня "В рідній мові є вогонь Тараса".
Літературна година "Заповіт" Шевченка та історія його створення", конкурс читців "Нащадки славного Тараса" - бібліотека імені І.Багряного
Поетичний альбом "У вінок Кобзареві", спільно з громадським об'єднанням "Культура і суспільство" - бібліотека імені П.Вершигори
"Плекатимеш мову - цвістимуть слова"літературна година в народознавчій світлиці "Калина" - БСЧ імені О.Гончара"Єдиний скарб у тебе - рідна мова" - мовознавча година - бібліотека імені О.Донченка
"Тарасове слово - то правда жива" - літературно - мистецька композиція в бібліотеці імені В.Чапаєва
 "Мова кожного народу - неповторна і своя" - бібліотека імені О.Пироговського.

А ось бібліотека імені В.Кудряшова влаштувала справжнє свято рідної МОВИ, свято рідного СЛОВА "Душа народу бринить у слові". Його відмінністю від інших є те, що бібліотекарі намагались якомога більше стимулювати творчість дітей, реалізувати їхній творчий потенціал і, звичайно ж, підтримувати інтерес до читання і книги.
Захід проведено в партнерстві з кандидатом філологічних наук Данилевською Оксаною Миколаївною, старшим співробітником відділу соціолінгвістики  Інституту української мови НАН України.

Його учасниками були учні школи №187: 10-а клас виступав, а 6-а клас - глядачі. Свято мови почалося в школі та закінчилось в бібліотеці.

В рамках заходу були проведені соціологічні опитування "Читання як діяльність та право" та "Мова сучасного українського міста"; година запитань і відповідей "Мова: минуле і сьогочасне". Діти роздумували над питаннями що таке жаргон та яка користь від лайки.


Візняк Настя, Шаповал Ольга, Данилюк Оксана, Семенова Олександра та Олефір Марія деламували власні вірші про мову.
Найбільш вразила всіх Мирослава Губар, яка написала п'єсу "Слава і мудрість, або "Кайдашева сім'я" на сучасний лад", яку представила з допомогою однокласників, членів шкільного аматорського театрального колективу "Джерело".
І звичайно ж, виставка "Ой, яка чудова українська мова!" Адже мова - це основа нашої безмежно багатої культури, це наш дух, наш космос, наша душа, наша пісня. Це - МИ!

ГОВОРІТЬ
Говоріть, як колись вас навчала матуся,
Говоріть, як навчав у дитинстві татусь,
Легко так, вільно так, щоб слова були в русі,
Не тримайте слова, віддавайте комусь.

Щиро так, м'яко так починайте казати, 
Як воліла б відкритися ваша душа,
Може, хочеться їй у словах політати,
Привітати когось, а чи дать відкоша.

Слів у мові мільйон, вибирайте найкращі, 
Кожне з них, лиш торкни, як струна, виграва,
 Зрозумілі, вагомі й усі вони наші - 
Мелодійні, дзвінкі, українські слова.

Обминайте чужинні слова кострубаті,
Що до нашої мови зухвало повзуть,
Говоріть, почувайтеся, наче на святі,
І натхненні слова радість вам принесуть.

Говоріть про любов і про віру у щастя,
Уникайте мовчання, нудьги і ниття,
Говоріть, хай в розмові слова веселяться,
Говоріть і продовжуйте мові життя.
                                   Олесь Лупій

Немає коментарів:

Дописати коментар